Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 20 paź 2011, 9:09
Offline

Rejestracja: 22 sty 2011, 17:57
Posty: 315
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Jak to jest że narty o tej samej długości (165cm) o różnym taliowaniu mają taki sam promień skrętu...?

Przykład:

Narty A : 165cm, 120-65-102, R=13m
Narty B: 165cm, 117-66-100, R=13

Ewidentnie widać że deski "A" są bardziej taliowane, mają szersze dzioby, tylko 1mm mniej w talii i 2mm szersze piętki. Jak to jest że dechy A i B mają taki sam promień skrętu przy tej samej długości, skoro dechy A są mniej taliowane...?




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 20 paź 2011, 9:18
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Moim zdaniem promień dechy zależy także od twardości samej dechy na której wartość promienia może być inna niż na miękkiej. Tłumaczyłem to pewnemu znawcy ale i tak on ma swoją teorię.... ;)




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 20 paź 2011, 9:44
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2010, 11:40
Posty: 825
Obrazki: 10
Lokalizacja: Andrychów
Podziękował : 323 razy
Otrzymał podziękowań: 340 razy
Imię: Rafał
Dni na nartach: 5
Raceman pisze:
Moim zdaniem promień dechy zależy także od twardości samej dechy na której wartość promienia może być inna niż na miękkiej. Tłumaczyłem to pewnemu znawcy ale i tak on ma swoją teorię.... ;)


Marcin to by tłumaczyło to zjawisko a nawet nie mam lepszego wytłumaczenia, ale jak to jest mierzone w takim razie przecież nartę z r13 podczas jazdy można dogiąć mocniej w zależności, jaka masa na niej jedzie i z jaką prędkością nie ważne jak twarda jest narta każdą da się mocniej wygiąć i wyjdzie np. r12.

Tak na mój rozum powinno być podawany promień narty, jaki ma w taliowaniu bez obciążenia, bo inaczej jak uzyskać promień, który podaje producent jak nie wiemy, przy jakim obciążeniu i prędkości im to wyszło.

Pozdrawiam




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 20 paź 2011, 9:48
Offline

Rejestracja: 22 sty 2011, 17:57
Posty: 315
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Raceman pisze:
Moim zdaniem promień dechy zależy także od twardości samej dechy na której wartość promienia może być inna niż na miękkiej. Tłumaczyłem to pewnemu znawcy ale i tak on ma swoją teorię.... ;)


No tak zgadzam sie z tym co napisałeś, ale w takim razie jak producenci nart szacują promień skrętu narty ? Żeby było to wiarygodne to obie narty muszą być poddane pod takim samym ciężarem. Dodam tylko że narty A to moje Head'y SL RD a narty B to Rossignol WC FIS SL. Porównywałem obie pod względem uginania się, trzymając na dziób narty i uginając w miejscu wiązania i z racji ze Head jest mniej taliowany to powinien być miększy a niestety tak nie jest, dlatego się nad tym zastanawiam....




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 20 paź 2011, 9:51
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Moim zdaniem w fabryce milimetrami tak bardzo się nie przejmują , jedynie rygorystycznie pilnują wysokości stania nad śniegiem i szerokości pod butem - FIS .




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 20 paź 2011, 9:54
Offline

Rejestracja: 22 sty 2011, 17:57
Posty: 315
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Raceman pisze:
Moim zdaniem w fabryce milimetrami tak bardzo się nie przejmują , jedynie rygorystycznie pilnują wysokości stania nad śniegiem i szerokości pod butem - FIS .


Może i nie, ale każdą komórkę jaką miałem to mierzylem i ogólnie taliowanie zawsze sie zgadzało z tym co pisało na narcie ( oprócz tych GS 190cm Atomica )




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 20 paź 2011, 10:58
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 lis 2010, 14:14
Posty: 436
Obrazki: 0
Lokalizacja: Bytom
Podziękował : 151 razy
Otrzymał podziękowań: 219 razy
Imię: Piotr
Dni na nartach: 2
kajeran pisze:
Jak to jest że narty o tej samej długości (165cm) o różnym taliowaniu mają taki sam promień skrętu...


Witam.
Niestety sprawa nie jest taka prosta :mrgreen:
Na dowód wklejam pewną publikację (zaczerpnięta z innego forum):
http://www.if.uj.edu.pl/Foton/96/pdf/04%20karwing.pdf
Jest to trochę zagmatwane, ale jak się wczytać to odpowiada to na twoje pytania.
Trochę dużo zmiennych określa faktyczny promień skrętu, dlatego firmy dowolnie go mogą określać.
Jak wynika z publikacji, promień nie wynika tylko z taliowania, Raceman szacun, a kolega może mieć rację :lol: :lol:

Pozdrawiam




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 20 paź 2011, 11:00
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 17:15
Posty: 564
Obrazki: 16
Lokalizacja: krk
Podziękował : 218 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy
Panowie mówicie tu o dwóch różnych rzeczach:

Marcin z Nurkiem o tym, że promień łuku wycinanego przez każda nartę można zawęzić, gdyż zależy on od kąta pod jakim postawimy nartę w stosunku do płaszczyzny śniegu oraz od stopnia jej wygięcia (tu kłania się technika, siła, oraz waga).

Natomiast Kajeran mówi o czystej geometrii narty, a na nią składa się: szerokość dzioba, szerokość stopki, szerokość piętki, odległość dzioba od stopki, odległość stopki od piętki oraz wynikająca z dwóch ostatnich odległość dzioba od piętki.
Należy przy tym pamiętać, że odległość dzioba od piętki nie jest tożsama z długością narty i z reguły nieco się różni. Ponadto dla wyliczenia promienia skrętu danej narty znaczenie ma kąt pod jakim zakładamy iż narta przylega do śniegu. Producenci z tego co wiem stosują tu kąt 45 stopni.

Wracając do pytania zadanego prze Kajerana:
kajeran pisze:
Jak to jest że narty o tej samej długości (165cm) o różnym taliowaniu mają taki sam promień skrętu...?
Przykład:
Narty A : 165cm, 120-65-102, R=13m
Narty B: 165cm, 117-66-100, R=13

Taki sam promień przy różnej geometrii nart wynika z tego iż obie narty mają różnie ulokowaną stopkę względem dziobu i piętki.

Ps. Skąd to wiem :D ?
Przeszukajcie skiforum, tam kiedyś jeden z userów nie dość, że opisał to bardzo dokładnie to załączył jeszcze plik Excel'owski własnego autorstwa liczący promień narty po wprowadzeniu powyższych parametrów oraz grafikę obrazującą te parametry.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 20 paź 2011, 11:42
Offline

Rejestracja: 22 sty 2011, 17:57
Posty: 315
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
ravick97 pisze:
Panowie mówicie tu o dwóch różnych rzeczach:

Marcin z Nurkiem o tym, że promień łuku wycinanego przez każda nartę można zawęzić, gdyż zależy on od kąta pod jakim postawimy nartę w stosunku do płaszczyzny śniegu oraz od stopnia jej wygięcia (tu kłania się technika, siła, oraz waga).

Natomiast Kajeran mówi o czystej geometrii narty, a na nią składa się: szerokość dzioba, szerokość stopki, szerokość piętki, odległość dzioba od stopki, odległość stopki od piętki oraz wynikająca z dwóch ostatnich odległość dzioba od piętki.
Należy przy tym pamiętać, że odległość dzioba od piętki nie jest tożsama z długością narty i z reguły nieco się różni. Ponadto dla wyliczenia promienia skrętu danej narty znaczenie ma kąt pod jakim zakładamy iż narta przylega do śniegu. Producenci z tego co wiem stosują tu kąt 45 stopni.

Wracając do pytania zadanego prze Kajerana:
kajeran pisze:
Jak to jest że narty o tej samej długości (165cm) o różnym taliowaniu mają taki sam promień skrętu...?
Przykład:
Narty A : 165cm, 120-65-102, R=13m
Narty B: 165cm, 117-66-100, R=13

Taki sam promień przy różnej geometrii nart wynika z tego iż obie narty mają różnie ulokowaną stopkę względem dziobu i piętki.

Ps. Skąd to wiem :D ?
Przeszukajcie skiforum, tam kiedyś jeden z userów nie dość, że opisał to bardzo dokładnie to załączył jeszcze plik Excel'owski własnego autorstwa liczący promień narty po wprowadzeniu powyższych parametrów oraz grafikę obrazującą te parametry.


Dzięki za odpowiedz. Teraz widac dlaczego w niektórych slalomkach przy np. bucie 305mm jedne mają środek ciezkości bardziej z przodu a niektóre bardziej do tyłu.
Zauważyłem że SL które mają mało szerokości w piętkach mają buta bardziej do tyłu, a te deski które mają bardzo szerokie piętki mają buta bardziej z przodu.
To porównanie dotyczy oczywiście nart o takiej samej długości, różnej geometri ale zamontowanych wiązaniach na taki sam rozmiar skorupy buta.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 20 paź 2011, 12:06
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 lis 2010, 14:14
Posty: 436
Obrazki: 0
Lokalizacja: Bytom
Podziękował : 151 razy
Otrzymał podziękowań: 219 razy
Imię: Piotr
Dni na nartach: 2
kajeran pisze:
......Dzięki za odpowiedz.


Widzę, że nie zaglądałeś do publikacji :lol: :lol:
Trochę ci się nie dziwię, ale z drugiej strony warto.
Ravick97 ma rację, tak jest.
Nie mniej promień rzeczywisty narty przy tych samych parametrach narciarza (waga, umiejscowienie stopy itp), będzie zależny (w uproszczeniu) również od sztywności R narty.

Pozdrawiam




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 20 paź 2011, 12:32
Offline

Rejestracja: 22 sty 2011, 17:57
Posty: 315
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Piotr_67 pisze:
kajeran pisze:
......Dzięki za odpowiedz.


Widzę, że nie zaglądałeś do publikacji :lol: :lol:
Trochę ci się nie dziwię, ale z drugiej strony warto.
Ravick97 ma rację, tak jest.
Nie mniej promień rzeczywisty narty przy tych samych parametrach narciarza (waga, umiejscowienie stopy itp), będzie zależny (w uproszczeniu) również od sztywności R narty.

Pozdrawiam


Tobie też dziękuję za dopowiedz. Zaglądałem do tej publikacji ale nie czytałem jej w całości (troche tego jest). Wieczorem siąde do komputera i wszystko na spokojnie przeczytam :D
Dzięki :!:




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 20 paź 2011, 12:53
Offline

Rejestracja: 25 lis 2010, 17:15
Posty: 564
Obrazki: 16
Lokalizacja: krk
Podziękował : 218 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy
Fizykiem nie jestem, i nie licząc powszechnego ciążenia, to mógłbym rzecz, że jestem z fizyką nieco na bakier ;).
Ale publikacja, którą załączył Piotrek jest pierwsza klasa. Wisi ona u mnie na pulpicie od paru sezonów celem poczytania w okresach letnich i co pewien czas udaje mi się z niej coś uszczknąć.
Warto do niej zajrzeć, naprawdę warto :D .




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 20 paź 2011, 13:09
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 lis 2010, 14:14
Posty: 436
Obrazki: 0
Lokalizacja: Bytom
Podziękował : 151 razy
Otrzymał podziękowań: 219 razy
Imię: Piotr
Dni na nartach: 2
kajeran pisze:
.....Tobie też dziękuję za dopowiedz....


Oj kajeran, ja nie jestem takim bufonem, żeby czekać na podziękowania :lol: :lol:
Chodziło mi oto, że artykuł jest naprawdę niezły i wiele tłumaczy.
A że pochodzę z nauczycielskiej rodziny, to pewnie mam we krwi taki "nauczycielski" ton wypowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 20 paź 2011, 22:59
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 kwie 2011, 21:17
Posty: 742
Obrazki: 0
Podziękował : 200 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy
kajeran pisze:
Jak to jest że narty o tej samej długości (165cm) o różnym taliowaniu mają taki sam promień skrętu...?

Przykład:

Narty A : 165cm, 120-65-102, R=13m
Narty B: 165cm, 117-66-100, R=13

Ewidentnie widać że deski "A" są bardziej taliowane, mają szersze dzioby, tylko 1mm mniej w talii i 2mm szersze piętki. Jak to jest że dechy A i B mają taki sam promień skrętu przy tej samej długości, skoro dechy A są mniej taliowane...?


Promień wylicza się tylko od czynnej powierzchni narty bez dziobu i piętki stąd podobne wartości. Narta "b" pomimo mniej radykalnemu taliowaniu najprawdopodobniej ma dłuższy dziub lub większą stopkę dzięki temu wpisuje się w podobny promień jak narta "a"

Pewnie też nie będzie to idealnie 13 metrów tylko np. 13,0456 lub 12,997.


Cytuj:
Ravick Natomiast Kajeran mówi o czystej geometrii narty, a na nią składa się: szerokość dzioba, szerokość stopki, szerokość piętki, odległość dzioba od stopki, odległość stopki od piętki oraz wynikająca z dwóch ostatnich odległość dzioba od piętki.
Należy przy tym pamiętać, że odległość dzioba od piętki nie jest tożsama z długością narty i z reguły nieco się różni.

Tutaj Ravick ma całkowitą rację.



Cytuj:
Ravick Ponadto dla wyliczenia promienia skrętu danej narty znaczenie ma kąt pod jakim zakładamy iż narta przylega do śniegu. Producenci z tego co wiem stosują tu kąt 45 stopni.

Tutaj Ravick całkowicie się myli bo kąt nachylenia nie zmienia promienia narty. Zauważ że specjalnie podkreśliłem że nie zmienia promienia narty

Tak samo mylne są obliczenia z linku Piotra.
Doskonale wiem że matematyką można obliczyć wszystko. Potrzebne są pełne dane a koleżanka która tam wylicza w ogóle je pomija(ukształtowanie terenu,twardość stoku, aktualne ciśnienie, wilgotność, itp.)

Ogólnie babka fajnie opisuje mechanizm jazdy na narcie ale wczytywanie się w to jest pozbawione sensu bo człowiek na stoku jak pisze mój ulubiony kolega Nico : działa sytuacyjnie.

Kajeran dlatego obie mają promień 13 m, bo obie wpasowane są w koło o tym promieniu.

.
Załącznik:
promień.jpg

.




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
 Tytuł: Re: Taliowanie a promień skrętu
PostZamieszczono: 20 paź 2011, 23:12
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lis 2010, 16:45
Posty: 4063
Obrazki: 4
Lokalizacja: Pawłowice
Podziękował : 857 razy
Otrzymał podziękowań: 591 razy
Imię: Marcin
Dni na nartach: 1
Adrian mówimy o taliowaniu i tu podane taliowanie pasuje do R-13m a promieniem skrętu narty który jest zależny od długości dechy, oczywiście taliowania, twardości podłużnej, twardości poprzecznej, zabudowanej płyty ( tak nawet od płyty !!) od jej wysokości, od wiązania , nie mówię już o wadze narciarza ( nie samej wadze gołego ludka a wraz z opakowaniem) i tu promień skrętu wygląda całkiem inaczej. Prosty przykład narta kupiona w jakimś "Aldiku" o budowie piankowej z pięknymi kolorami o jakimś taliowaniu i druga decha taka "ordynarna" serwisówka twarda jak diabli oczywiście sandwich i dwie blachy metalu o takim samym taliowaniu jak pierwsza, z wypisanymi identycznymi wymiarami. Która z nart będzie mieć wiekszy promień skrętu?




Na górę
 Wyświetl profil Prywatny album  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  

  stat4u

  Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Powered by phpBB © 2007 Group